Vzali jste si s sebou na pohovor několik kopií životopisu a připravili se na případné dotazy. Sotva však můžete očekávat, že HR-manažer vám ještě předloží k vyplnění dotazník pro uchazeče o zaměstnání. Proč máte vyplňovat dotazník pro uchazeče o zaměstnání, když máte životopis?
Dotazník pro uchazeče o zaměstnání na 1-6 stránkách obsahuje standardní otázky zaměstnavatele, které umožní získat základní a dodatečné informace o vaší osobě. Vyplněný dotazník pro uchazeče o zaměstnání zaměstnavatele ničím nezavazuje. Pokud odmítnete dotazník vyplnit, dveře do vysněné společnost se rázem zavřou.
Kromě HR-manažera může váš dotazník pro uchazeče o zaměstnání padnout do rukou také vedoucímu oddělení, řediteli společnosti, bezpečnostním službám pro kontrolu uvedených informací. Dotazník lze považovat za první krok k získání nového zaměstnání.
Proč je dotazník pro uchazeče o zaměstnání nutný?
Dotazník pro uchazeče o zaměstnání ve skutečnosti zjednodušuje proces hodnocení kandidáta. Informace o uchazeči se stává více logickou a úplnou. Životopis je pouze vstupní bránou pro pohovor. Na vytvoření životopisu se mohli podílet příbuzní, přátelé nebo známí a vědomě nebyly uvedeny důležité body: věk, rodinný stav, malé děti, atd.
Z výše uvedeného důvodu může být dotazník pro uchazeče o zaměstnání objektivnější, a také usnadňuje proces pohovoru i výběru. Dotazník obsahuje seznam povinných otázek, které zaměstnavatel potřebuje zjistit. Na základě dotazníku může zaměstnavatel posoudit pozornost uchazeče, jeho emocionální náladu a zaujetí o práci.
Jaké dokumenty si vzít s sebou?
Pro vyplnění dotazníku pro uchazeče o zaměstnání se často vyžaduje standardní sada dokumentů:
- občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti;
- zápočtový list;
- průkaz zdravotní pojišťovny;
- doklady o ukončeném vzdělání;
- jiné dokumenty v závislosti na oboru (řidičské oprávnění).
Jaké otázky mohou být v dotazníku pro uchazeče o zaměstnání?
Verze dotazníku pro uchazeče o zaměstnání může být velmi rozmanitá, avšak hlavní otázky v nich zůstávají stále stejné. Rozdíl tvoří pouze položka další informace, jež každá společnost připravuje individuálně podle svého profilu či zaměření.
Obecné informace:
- volné pracovní místo, o které máte zájem;
- údaje z občanského průkazu;
- vzdělání;
- pracovní činnost;
- výpis z rejstříku trestů.
Další informace:
- úroveň znalostí práce s počítačem;
- požadované odborné dovednosti;
- řidičský průkaz a vozidlo;
- vlastní podnikání;
- přátelé nebo příbuzní, kteří pracují pro konkurenci;
- informace o zdravotním stavu;
- zájmy a koníčky;
- plány osobního a profesního rozvoje;
- požadavky na místo výkonu práce.
Je možné neodpovídat na některé otázky nebo odmítnout dotazník pro uchazeče o zaměstnání vyplnit?
Pokud z objektivních důvodů nechcete odpovídat na některé otázky, můžete je vynechat a pokračovat dále ve vyplňování dotazníku pro uchazeče o zaměstnání. Vezměte však v úvahu, že během pohovoru nevyplněné otázky ještě jednou zazní a s největší pravděpodobností se vás zeptají proč jste na ně v dotazníku pro uchazeče o zaměstnání neodpověděli. Zaměstnavatel může považovat nevyplnění požadovaných informací za vaši neserióznost.
V žádném případě není přípustné vynechávat otázky, týkající se vašeho zaměstnání a zkušeností. Naopak, využijte této situace ve svůj prospěch, zkuste zaměstnavatelé přesvědčit o své naprosté kompetenci. Doporučujeme uvádět nejpřesnější a pravdivé údaje.
Dotazník pro uchazeče o zaměstnání je účinný nástroj pro předběžný výběr. Považujte ho jako dveře, za nimiž je pohovor. Lepší je projevit trpělivost a pozornost, než s hlukem vyjasňovat vztahy a odmítat vyplnění dotazníku pro uchazeče o zaměstnání.