Jak si vylepšit životopis: 10 jednoduchých tipů

Jak si vylepšit životopis: 10 jednoduchých tipů

Na zpracování efektivního životopisu není nic složitého. Ve většině případů postačí zbavit se zbytečných informací, ale existují i ​​další důležité body.

  • Životopis by měl odpovídat specializaci, ve které chcete momentálně pracovat. Pokud hledáte práci v oboru prodeje, neměli byste se ve svých zkušenostech soustřeďovat na pozici správce sítě. Nejdříve uveďte poslední aktuální pozici z oboru.
  • Seznam osobních vlastností jako "cílevědomý", "odpovědný", "přesný", atd., nejsou zaměstnavatelem brány vážně. Je to příliš abstraktní a stereotypní. V této sekci životopisu uveďte, např. seznam vašich publikací a další osobní úspěchy, jichž jste dosáhli.
  • Specifikujte znalosti cizích jazyků. Například "angličtina -  konverzační, zkušenosti s vedením obchodní korespondence," nebo "německý jazyk - konverzační, se slovníkem," a nejen "německý jazyk - střední". Tímto upřesněním ukážete svojí profesionalitu a ušetříte vlastní čas a čas HR-manažera, pokud od počátku nejste vhodným kandidátem podle jazykových parametru.
  • Životopis by se měl přesně shodovat s pozicí, o kterou se ucházíte. Pokud můžete pracovat jako správce sítě i programátor, a je vám jedno ve kterém z těchto oborů budete pracovat, je lepší mít připravené dva různé životopisy. Vyhnete se tak dvojznačnému titulku "správce sítě, programátor."
  • Životopis by měl obsahovat klíčová slova, díky nimž zaměstnavatel snadno a rychle najde váš životopis na internetu. Klíčova slova se musí přesně shodovat s pozicí a oborem, které hledáte. Například: "potraviny", "programátor php", "prodej", atd.
  • Profesionální úspěchy popište pomocí čísel a faktů. O kolik procent jste zvýšili prodeje? Kolik projektů jste úspěšně dokončili? Tyto údaje vám pomohou zvýraznit váš životopis mezi ostatními uchazeči.
  • Při bezprostředním zaslání životopisu zaměstnavateli nepoužívejte formáty souborů, pro jichž prohlížení je potřebné dodatečné úsilí nebo speciální software. Neposílejte svůj životopis v archivu .rar, .zip, ale raději ve formátu .pdf. Co se týče formátu populární aplikace Microsoft Office Word - není třeba posílat životopis s příponou .docx. Může nastat situace, kde ne všichni HR manažeři nainstalovali novou verzi programu a při otevírání vašeho dokumentu mohou vzniknout problémy. Ukládejte životopis v obvyklém formátu .doc, tyto dokumenty lze bez problémů prohlížet v nových i starých verzích Word, avšak .docx pouze v nových.
  • Pokud jste se rozhodli vložit do životopisu fotografii, přistupte k její výběru velmi uváženě. Domácí fotografie, snímky z dovolené nebo nového roku zanechte v osobním archívu.
  • Při posuzování velkého množství životopisů je velmi pravděpodobné, že HR manažer pečlivě posoudí správně strukturovaný životopis. Strukturovaný životopis by měl být rozdělen do logických částí s použitím seznamů, pro kvalitnější informativnost, stručnost a snadnější zpracování.
  • Zkontrolujte, zda váš životopis neobsahuje chyby nebo nepřesnosti. Vžijte se do role manažera, přesvědčte se, že váš životopis je logicky zpracován, snadno k přečtení, neobsahuje zbytečné informací a může odpovědět na otázku: "Proč právě vy jste tím nejlepším kandidátem na vypsanou pozici?".

Podobné materiály

Jak se připravit na pohovor
Na tom, jak se připravíte na přijímací pohovor, a jak se na něm budete chovat, závisí výsledek...
Pracovní posudek a reference: zvyšujeme svoji konkurenceschopnost
Uchazeči o zaměstnání často nejsou připraveni poskytnout reference od předchozích zaměstnavatelů....
Jak správně napsat životopis. Struktura životopisu
Na tom, jak zpracujete váš životopis, závisí nejen vaše kariéra, ale možná celý váš budoucí život....
Proč vyplňovat dotazník pro uchazeče o zaměstnání
Vzali jste si s sebou na pohovor několik kopií životopisu a připravili se na případné dotazy. ...